Blog na temat inwestowania w Azji

Konto bankowe za granicą – pierwszy krok do niezależności

Dla większości osób konto bankowe za granicą kojarzy się ze Szwajcarią i filmami z Jamesem Bondem, gdzie czarne charaktery ze złotymi zębami gromadziły tam swoje pieniądze w celu podboju świata. Albo gangsterzy w kwiecistych koszulach zwożący awionetkami skórzane walizki wypełnione dolarami na jakieś malownicze wysepki na Karaibach.Tymczasem konto bankowe w innym kraju mamy dzisiaj na wyciągnięcie smartfona.

Jakie są podstawowe korzyści z posiadania konta bankowego za granicą?

Dywersyfikacja.

Konto bankowe w innym kraju to inny niż w Polsce nadzór bankowy, inne prawo bankowe dotyczące chociażby poufności, inna waluta, bank centralny, gospodarka, wreszcie inny rząd. Daję nam to dywersyfikację od czynników politycznych i gospodarczych, a także ryzyka walutowego. Gdy w Polsce zaczną się na całego skutki programów Wenezuela+ to konto bankowe w EUR chociażby w Niemczech będzie bezpieczną przystanią o którą już teraz warto zadbać.

Ochrona majątku.

Dla osób prowadzących w Polsce biznes nierozsądne jest trzymanie pieniędzy w kraju gdzie jedna decyzja urzędnika może oznaczać koniec firmy, albo zajęcie majątku na wiele lat zanim skończy się proces. Rozsądni ludzie którzy zarabiają w Polsce, oszczędności transferują do innych krajów, tam gdzie będą bezpieczne a w kraju trzymają tyle ile potrzebują na życie i aby mieć płynność biznesową. Już konto bankowe w innym kraju Unii Europejskiej jest kompletnie niewidoczne dla Urzędu Skarbowego w Polsce, a jedynym sposobem na zajęcie takich środków np w sprawie rozwodowej czy z innego tytułu, wymaga sądownego uzyskania Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego, jednak jest to skuteczne w sprawach typu ktoś nie chce płacić alimentów, albo okradł kontrahenta, natomiast nie jest możliwe uzyskanie takiego tytułu ze względu na widzimisie jakiegoś urzędnika który chce się na nas zemścić. O ile w przypadku trzymania pieniędzy w kraju jakiś urząd czy komornik może z dnia na dzień zając nasze konto to jeśli mamy pieniądze w innym kraju Unii to polski urząd będzie tam traktowany jak każda inna osoba i będzie musiał działać drogą sądową w danym kraju, bez żadnych przywilejów. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja poza Unią Europejską gdzie takie środki są w 100% poza zasięgiem polskich urzędników

Darmowe konto bankowe z kartą w Niemczech.

Konto bankowe za granicą możesz założyć już dzisiaj bez wychodzenia z domu przez smartfona:

https://n26.com/r/dawidr8490

Bank N26 to bank Niemiecki tak więc twoje pieniądze będą fizycznie w Niemczech pod nadzorem ich systemu bankowego i chronione ich gwarancjami bankowymi. Jest to nowoczesny bank internetowy dostępny tylko przez aplikację. Konto otwieramy w kilka minut, wysyłając skan paszportu w aplikacji a następnie odbywamy krótką video rozmowę z konsultantem przez aplikację. Karta przychodzi na nasz adres do 2 tygodni, jest w pełni darmowa w podstawowym pakiecie. Przelewy w EUR są darmowe i 5 razy w miesiącu możemy za darmo wybierać pieniądze z bankomatów w całej Unii. Dzienny limit dla bankomatów wynosi 2500 EUR a dla płatności 5000 EUR.

Po otworzeniu konta z mojego linku otrzymasz 10 EUR, wystarczy, że dokonasz płatności przy użyciu kartą na kwotę 15 EUR.

Alternatywy – TransferWise, Revolut, Monese, LeuPay, Curve

Wyżej wymienione to aplikacje z kartami do płatności, które jednocześnie mogą już służyć także jako substytut konta bankowego. Szczególnie TransferWise które w swoim multi currency account oferuje nam personalne konto w USD w USA, konto w EUR oraz GBP. Do tej pory aplikacje tego typu funkcjonowały w ten sposób, że przelewamy pieniądze na ich konto a w tytule przelewu podajemy numer referencyjny. Teraz w TransferWise możemy przelewać USD, EUR i GBP na swoje własne konto z personalnym rachunkiem w ramach aplikacji, a w Revolut jak na razie tylko EUR.

Minusem tych rozwiązań są znacznie niższe limity niż w standardowych kontach bankowych, jednak w zupełności wystarczają one do magazynowania środków na bieżące wydatki i systematycznego dolewania do nich środków. Nie polecałbym ich jako miejsc do odkładania dużych środków, ponieważ później mogą być problemy z ich wydostaniem, bowiem te aplikacje są dosyć wyczulone na duże przelewy i mogą wtedy blokować konta do wyjaśnień, wymagać różnych dokumentów. Można jednak spokojnie zdywersyfikować się do 2-3 aplikacji i w każdej trzymać sobie po kilka tysięcy USD/EUR i systematycznie przelewać używając ich zamiast standardowych kont bankowych i kart. Żaden bank nie oferuje tak korzystnej oferty ponieważ aplikacje są w pełni darmowe i o ile nie przekraczamy limitów wypłat z bankomatów to do międzynarodowych płatności kartą oraz płatności internetowych nie ma lepszego rozwiązania.

Osobiście polecam TransferWise + REVOLUT jako perfekcyjne połączenie:

Transferwise z mojego linka pierwszy przelew bez prowizji

REVOLUT z darmową kartą z mojego linku.

2 thoughts on “Konto bankowe za granicą – pierwszy krok do niezależności

 • Jordan
  March 29, 2020 at 10:30 am

  Nawiązując do powyższego i w kontekście innego z Pana wpisów o estońskiej e-rezydencji i jej bezużyteczności dla potrzeb podatkowych widzę w nim potencjalną możliwość utrzymywania konta/gotówki pod nadzorem tamtejszego nadzoru bankowego.
  Oczywiście to tylko EU i niewiele ponad milionowy naród – stąd gwarancje bankowe należy odpowiednio ocenić jednak dla scenariusza typu “urzędnik” wydaje się akceptowalne.

  • Digital Nomad
   April 5, 2020 at 7:31 am

   Każda metoda na dywersyfikację jest dobra, aczkolwiek żeby założyć konto bankowe w Estonii, e-rezydencji nie potrzebujemy.

   Natomiast e-rezydencja + spółka i konto dla spółki aby tam parkować jakąś awaryjną gotówkę może mieć sens.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>