Jak odzyskać cały podatek z UK

April 13, 2019 By Digital Nomad

Załóżmy że planujecie opuścić UK we wrześniu, kiedy macie zarobione od 6 kwietnia (nowy rok podatkowy) 12500 funtów. Pobrano wam od tego jakieś 16000 funtów podatku, ale jest przecież kwota wolna. System PAYE oblicza to równomiernie na cały rok tak abyście płacili cały czas równy podatek. Ale wy opuszczacie UK i chcecie odzyskać to teraz.

Na szczęście jest to możliwe!

Tutaj sprawdzicie ile podatku macie do zwrotu:

http://stccalculator.hmrc.gov.uk/UserDetails.aspx

Lista kroków aby odzyskać cały podatek z UK:

  1. Prosicie pracodawcę o wydanie formularza P45, który zawiera informacje o zapłaconych przez was składkach.
  2. Nastęonie wypełniacie formularz P85 (LINK) i załączacie do niego 2 i 3 stronę formularza P45 (musicie utworzyć konto: https://www.access.service.gov.uk/login/signin/creds) i wysyłacie na adres HM & Revenue and Customs.
  3. Kasa przychodzi wam na wasze konto w UK, ewnetualnie możecie sobie zazyczyć czek, ale to bez sensu bo w Polsce będą z nim problemy. Pieniądze najtaniej prześlecie używając serwisu TransferWise. Rejestrując się z mojego linka otrzymujecie przelew do 3000 funtów bez żadnej prowizji (co ważne TransferWise nie zarabia na kursie i zawsze wam wymienia funty na złotówki po kursie rynkowym bez żadnego spreadu):  https://transferwise.com/u/061a7

Czy można odzyskać cały podatek zapłacony w UK z wielu lat?

Niestety nie. Możecie odzyskać tylko podatek z ostatniego roku podatkowego, ponieważ jeśli opuszczacie UK to nie mają wam już od czego odliczyć tego podatku więc możecie się ubiegać o zwrot w gotówce.

Wiele razy ludzie pytali ,,pracowałem przez 10 lat, czy dostanę zwrot z 10 lat?”, dla tego precyzuję. Taki zwrot nie jest możliwy.