Blog na temat inwestowania w Azji

Gdzie mam płacić podatki jako digital nomad – rezydencja podatkowa dla digital nomads

Czy jestem digital nomadem?

Jeśli pracujesz przez internet to możesz nim być. Digital nomad to osoba, która zarabia pracując przez internet + ciągle się przemieszczając.

Po co się ciągle przemieszczać? No na przykład po to żeby żaden pazerny rząd nie położył łapy na twoich pieniądzach. Zapytasz zaraz zaraz czy ty sugerujesz, że digital nomad nie musi nigdzie płacić podatków?

Tak digital nomad nie musi płacić podatków!

Opodatkować można to co się nie rusza. W filmach o zombie jest taka zasada że przetrwa ten kto się ciągle porusza, ludzie którzy się gdzieś zabunkrowali zasilają wkrótce szeregi nieumarłych. Tak samo jest z podatkami, jeśli się ciągle poruszasz to jesteś w ,,grey area” jeśli chodzi o prawo podatkowe.

Digital nomad a perpetual traveler

Wiemy kim jest digital nomad, ale kim jest perpetual traveler? PT to osoba która przebywa w danym kraju na tyle krótko, że nie spełnia wymogów aby stać się rezydentem podatkowym danego kraju. W teorii wymagałoby to spędzania mniej niż 184 dni w roku w danym kraju jednak w praktyce większość krajów które są mekkami digital nomadów ułatwiają sprawę przez to, że tam rezydentem podatkowym nie da się zostać! Jak to możliwe? Jeśli pojedziesz z laptopem do Tajlandii czy Wietnamu i z tamtąd będziesz prowadził biznes na Amazon, pisał aplikacje, czy strony to nikogo to nie obchodzi. Nie pracujesz dla lokalnej firmy w Tajlandii, jesteś tam turystą. Tak więc jeśli jesteś digital nomadem to nie musisz się ciągle tułać od kraju do kraju żeby tylko nie wpaść w bycie rezydentem podatkowym. Jeśli chcesz być programistą pracującym zdalnie z Filipin dla firmy w Polsce, możesz to robić! Nie musisz opuszczać Filipin, nikt tam nie będzie się tobą interesował.

Bankowość dla digital nomads

Płatności możesz przyjmować do banku na Filipinach, na konto Revolut, Transferwise, N26, gdziekolwiek tylko chcesz.

Tutaj napisałem na temat kont bankowych za granicą: Konto za granicą dla digital nomads

Mieszkając w jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej możesz założyć konto w lokalnym banku, używając do tego lokalnego adresu. Przykładowo w Wietnamie założyłem konto w banku używając adresu z AirBnb gdzie miałem 5 noclegów. Dostałem do tego konta kartę, którą mogłem obsługiwać płatności na terytorium Wietnamu, oraz konto na które mogłem przelewać pieniądze z zagranicy (np z Transferwise).

Adres jest problemem dla wielu digital nomads, szczególnie jeśli są w trybie perpetual traveler. Banki niechętnie otwierają konta dla osób bez adresu, a niewiele jest banków jak ten w Wietnamie gdzie uwierzą nam na gębę, że mieszkamy pod danym adresem. Dla większości banków będziemy musieli przedstawić rachunek za media, przychodzący na dany adres na nasze dane. Czasami bank będzie wymagał umowy kupna/najmu.

Digital nomad – adres zamieszkania

Jak to że nomad i adres? Dla tego wielu digital nomads ma bazę. Baza jest to miejsce gdzie mamy jakiś fizyczny dowód naszej bytności. Baza daje nam punkt zaczepienia jeśli chodzi o otwieranie kont w bankach, nie musimy tam mieszkać! Możesz kupić małe kondo na Filipinach, albo willę na plaży w Tajlandii i wynajmować je na AirBnb, nikt tego nie sprawdza czy tam mieszkasz czy nie! Masz adres, masz rachunki za media, jesteś covered! Chcesz założyć konto w jakimkolwiek kraju? Podaj adres swojego kondo w Tajlandii, chociaż może cię tam nawet nie być, nie ma to żadnego znaczenia. Banku nie interesuje czy aby na pewno przebywałeś tam 184 dni, czy masz tam interes społeczny czy ekonomiczny silniejszy niż w innym kraju. Są banki które do sprawy rezydencji podatkowej podchodzą poważnie, banki te znajdziemy w krajach typu UK, gdzie bank jeśli tylko zmienisz adres na inny kraj, przyśle ci po kilku tygodniach list z formularzami na temat rezydencji podatkowej, oraz prośbą aby dołożyć notarialnie potwierdzone dokumenty typu wiza, pozwolenie na pobyt, umowy najmu itp.

Digital nomads a CRS – system wymiany informacji o podatnikach

Na szczęście niewiele banków jest aż tak gorliwych a dodatkowo większość przyjaznych dla digital nomads krajów jak Tajlandia, Wietnam, czy Filipiny nawet nie należy do systemu wymiany o podatnikach (CRS) i prawdopodobnie długo tam nie dołączą. Dodatkowo samo raportowanie z CRS jest czysto techniczną sprawą, czyli nawet jeśli założycie konto za granicą na polskie dane, to skarbówka po prostu dostanie sucha techniczną informacje że w kraju X macie konto o balansie X, ale posiadanie konta w kraju X o balansie X nie jest przestępstwem, szczególnie kiedy w Polsce was od dawna nie ma i przeprowadziliście odpowiednie korki aby utracić rezydencję podatkową jako digital nomad.

Zalety i wady digital nomad

Zalety: brak podatków, brak rozliczeń podatkowych

Wady: nie dostaniecie kredytu lub kraty kredytowej, problemy z udokumentowaniem zarobków w przyszłości jeśli odłożyliśmy spore sumy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>