Blog na temat inwestowania w Azji

Czy inwestowanie w Azji w 2020 ma sens?

Sam posiadam dwa mieszkania w Kambodży, oraz jedno we Wietnamie.

Łatwość inwestowania środków.

W przeciwieństwie do Europy, która coraz bardziej zacieśnia kontrole kapitału nawet na rynku nieruchomości (UK), Azja jest miejscem ciągle przyjaznym inwestorom. Sam przez pewien czas interesowałem się rynkiem nieruchomości w Manchesterze jednak kiedy agent powiedział mi, że jeśli zamierzam płacić pieniędzmi z zagranicznego konta bankowego to muszę dostarczyć jakieś zaświadczenia z ambasady i inne cerygiele to podziękowałem. Tak samo mam awersję do krajów, które wymagają ode mnie długotrwałych i męczących procedur wizowych. Jeśli gdzieś nie chcą nas lub naszych pieniędzy to czy nie lepiej

IŚĆ TAM GDZIE BĘDZIESZ TRAKTOWANY NAJLEPIEJ

Jest to moje motto, które stosuję w życiu i w inwestycjach. Po co kopać się z koniem i walczyć o dostęp do miski tam gdzie jest już stado wygłodniałych i doświadczonych wilków. Azja Południowo Wschodnia jest miejscem gdzie jesteście traktowani lepiej niż w Europie jako inwestor zagraniczny. Kraje które od relatywnie niedawna dopiero wkroczyły do grona rynków rozwijających się (Wietnam), a niektóre dopiero co utraciły status Frontier Markets i mogą być zaliczane do raczkujących krajów rozwijających się (Kambodża).

Dość powiedzieć, że w Kambodży dopiero od 2010 roku wprowadzono prawo które pozwala obcokrajowcom kupować nieruchomości, a w Wietnamie dopiero w 2016!. Widzicie więc że są to ciągle rynki mocno dziewicze, ile Polaków znacie, oprócz mnie obviously; którzy inwestują w nieruchomości na rynkach Azji Południowo Wschodniej?

Demografia

Potężny czynnik faworyzujący inwestowanie w nieruchomości w Azji Południowo Wschodniej. Garść statystyk demograficznych:

Dzietność:

Laos – 2.70 births per woman

Kambodża – 2.56 births per woman

Birma – 2.21 births per woman

Malezja – 2.04 births per woman

Wietnam – 1.95 births per woman

Chiny – 1.62 births per woman

Dla kontrastu Polska 1.32.

Azja Południowo Wschodnia ma nie tylko ciągle wysoką dzietność zapewniającą zastępowalność pokoleń ale także bardzo młode społeczeństwa. Przykład poniżej to piramida wieku dla Kambodży, zwróćcie uwagę że 70% społeczeństwa to ludzie poniżej 35 roku życia!

Populacja wynosi 16.5 miliona, a sama stolica ma około 2 milionów mieszkańców aczkolwiek rozwija się w tak szalonym tempie że do 2030 prognozuje się podwojenie liczby mieszkańców. Już teraz szacunki mówią że po 2025 nowe bloki będą musiały powstawać w odległości 30 kilometrów od obecnego centrum miasta.

Dywersyfikacja

Jeśli w jednym i tym samym kraju żyjesz, masz centrum swoich interesów życiowych i ekonomicznych, konta bankowe, inwestycje, biznes i wszystkie inne aktywa to tak naprawdę trzymasz wszystkie jajka w jednym koszyku. Nawet jeśli jesteś zdywersyfikowany w 20 klas aktywów i biznesów ale wszystko w ramach jednego kraju to mam dla ciebie złą wiadomość, tak naprawdę w ogóle nie jesteś zdywersyfikowany. Na pewno znasz historię piłkarzy, biznesmenów i innych znanych osób którzy tracili majątki przez rozwody, nietrafione decyzje biznesowe, czy państwa które rekwirowały im majątki. A teraz odetchnij ponieważ prawdziwa dywersyfikacja jest dostępna dzisiaj na wyciągnięcie ręki, nie tylko dla multi milionerów. Sam nie jestem wielkim inwestorem a mimo to mój majątek jest ulokowany pod różną postacią w 5 krajach w trzech różnych ośrodkach geograficznych, każdy z innym systemem prawnym i politycznym, oraz w innym otoczeniu geopolitycznym.

Doradztwo w sprawach inwestycji zagranicznych w Azji Południowo Wschodniej.

Nie prowadzę biznesu polegającego na doradztwie. Inwestuję sam swój kapitał, dla siebie. Jeśli jesteś jednak w potrzebie uzyskania szczegółowych informacji na temat inwestycji w krajach w których sam lokuję kapitał, chcesz poznać konkretne projekty które uważam za warte inwestycji, czy potrzebujesz pomocy z transferami kapitału, to możesz skontaktować się ze mną tutaj: inwestujwazji@gmail.com

Nie wyceniam swojej pracy, to Ty przestawisz mi ofertę a jeśli uznam że proponowane warunki finansowe są warte podjęcia współpracy to odpowiem na twoją wiadomość.

W grę wchodzą zarówno rozmowy telefoniczne/skype, jak również wyjazdy inwestycyjne w celu oglądania nieruchomości, organizowanie spotkań z agentami i deweloperami z którymi mam relacje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>